Menü

Sql Giriş

24 Eylül 2017 - SQL
Sql Giriş

Merhaba arkadaşlar,
Bu bölümde, SQL sorgu dili hakkında giriş bilgisi verdikten sonra temel konuları bitirmeyi amaçlıyorum. Konu anlatımlarımız bitince bol örneklerle konularımızı destekleyeceğiz.
Genel olarak Structured Query Language baş harflerinden oluşmuş olup türkçesi ile; yapılandırılmış sorgu dilidir. Programlama dili olmamasıyla birlikte veritabanı yönetim sistemidir. SQL cümleleri; bir veritabanına, veri ekleme-çıkarma, güncelleme ve silme gibi hatta tablo oluşturma gibi birçok işlemleri yapar. Bunların yapmak için sadece geçerli bir SQL sorgu cümlesi oluşturmak kalıyor. Peki bu cümleyi nereye yazacağım diyorsanız. Onun için de birkaç yöntem mevcut .

1 – Microsotf Office Access

Bu program hemen hemen hepimizin bilgisayarına öncelik olarak kurulan programlardan birisidir ve bunu bulmakla zorluk çekmeyeceksiniz

2- Microsotf SQL Server

Express sürümünü ücretsiz olarak indirip kullanabilirsiniz

3- phpMyAdmin

Xampp ve Wampserver gibi programlarla local den veya sunucunuz üzerinden phpmyadmin sayfasının SQL sekmesinden sorgu komutlarınızı yazabilirsiniz.

SQL Sogulama Dilini öğrendikten sonra, istediğiniz veritabanı sistemini kullanabileceksiniz.
Peki bu veri tabanı yönetim sistemleri hangileridir ? (En Çok Bilinenlerden)

Tarihçe

Veritabanı mantığının çıkmasıyla birlikte veritabanındaki verileri işleyebilecek bir veri sorgulama diline ihtiyaç duyulmuştur. Bunun üzerine IBM 1970 li yıllarda ilk başta matematiksel bir sözdizimine sahip olan SQUARE adlı bir sorgulama dili geliştirilmiştir fakat ögrenilmesinin zorlugu ve karmaşıklıgından ötürü İngilizce’ye benzer sözdizimine sahip olan bir sorgulama dili oluşturulmuş ve SEQUEL (Structured English Query Language) olarak adlandırılmıştır. Daha sonra da bu SEQUEL dili, İngilizce söylenişine paralel ve patent davası üzerine SQL olarak adlandırılmıştır.
SQL dili ilişkisel alanda büyük ilgi görmüş ve İlişkisel Veri Tabanı Yönetim Sistemlerinin (VTYS) tümünde yer alan standart dil görünümü kazanmıştır.

Konuları örneklerle çalışabileceğiniz bir kaynak önermek istiyorum. Buraya tıklayarak, siteye ücretsiz üye olduktan sonra çözümlü örnekleriyle kendinizi test etmenizi öneririm.

Son söz olarak, günlük hayatta vaz geçemediğiniz uygulamalarınız veritabanı olmadan hiçbir işe yaramayacaktır. Bunu hangi programlama dili ile giydirmek ise, sizin özgür iradenize kalmış. Nasıl Hayal Ederseniz Öyle Yaratırsınız!
Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Bol kodlamalı günler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir