Menü

Şafak vakti yaklaşınca kafayı kurcalayan hazır kodlar

28 Şubat 2017 - Genel
Şafak vakti yaklaşınca kafayı kurcalayan hazır kodlar

Ansızım bir gece vakti ve aklından geçenleri yazmak isteyen bir başka Ben…. Bu yazımda kendi tecrübelerime dayanarak bir sürü yazılımcı tarafından farklı algılanan bir konudan bahsetmek istiyorum. Peki nedir bunlar; Hazır Kod ve belirli geliştiriciler topluluğu tarafından bazılarının yıllar sürdüğü, Framework. Tabi önce kendimden bahsederek düştüğüm yanlışlara siz değerli okurlarımın aynı yanlışa düşmemeniz için böyle bir yazı yazma gereği duydum. Bu konu üzerinden örneklerden, ustadlardan vb. gidersek gerçekten önü açık ve komplex bir yapı ama elimden geldiğince özet bir şekilde atlatacağım.

Bizim alanda bu gibi işlerin nasıl yürüdüğünü bilmediğim zamanlar hazır; tema, kod, teknoloji, eklenti ve bunun gibi bir sürü örneklerinin olduğu hazır kod bloglarını kullanmaya karşıydım ki gerçekten katı bir karşılık desek daha uygun olur. Şuan için öyle diyemem ama sıcak da bakmıyorum. Asıl önemli konu, bizim alanımızda olan birçok arkadaşımızın  hâlâ karıştırdığı bir konu var. O da Framevork & Hazır Kod Parçaları. İyi bir yazılımcı tüm nimetlerden faydalanmayı bilmeli yalnız emeği geçen geliştiricilerden alınan kodlarının tamamını copy>paste yapmak yerine fikir edinmeyi, üzerinde geliştirmeler yapmayı bilmeli ve telif hakkını ihlal etmeyecek bir şekilde faydalanmalı diye düşünüyorum.Konuya açıklık getirmek gerekirse taklitçi olmak insanın kendi alanındaki ömrünü zaten çok kısa tutar. Tabi bunlar Frameworklar için geçerli değil. İstediğimiz frameworleri kullanmalıyız ki bunlar geliştiricilerin işini kolaylaştırmak için ortaya çıkmıştır. Hatta geliştirerek kendi frameworklerinizi bile oluşturabilirsiniz. Mesela benim kişisel web sitem bootsrap tabanlı ve geliştirilen bir Metro Ui Css kütüphanesi. Tamda istediğim, işimi gören bir framework oldu. Bunu tekrar belirtmeliyim ki; hazır template falan değil. Kütüphaneyi kendi amaçlarım doğrultusunda geliştirdim. Blog sitem de WordPress tabanlı ve artık bunları belirtmekle acemi olduğum zamanlardaki gibi hiç çekinmiyorum çünkü olması gereken de bu. Jquery hakkında bir geliştiricinin sözünü alıntı yaparak sonra neden böyle bir yol izlediğimi anlatmak istiyorum.

Yıllardır ne derece boşa zaman harcadığımızı bana gösteren kütüphane. Matrix’de uyanmış Neo gibiyim..

Dünya üzerinde farklı amaçlara hitap eden sayısızca framework var, dediğim gibi seçeceğiniz kütüphane ve nasıl kullanacağınızı bilmeniz aynı zamanda arka planda ne gibi senaryoların döndüğünü bilmemiz bizim lehimize. Üniversiteye geldiğimde bizim web dersi veren hocanın wordpress tabanlı kişisel web site kullanmasına şaşırmadım değil ama bir diğer tarafta kendi emekleriyle siteyi kodlayan ve bariz açıkların olduğu bir başka hocamızın sitesi. Ufak bir karşılaştırma yapacak olursak mesele sadece site kodlamak değil. Projelerde olduğu gibi belirli bir planlaması olması gerekir ve web servislerinden güvenliği sağlamaya kadar birçok ilgilenecek konu ortaya çıkıyor. WordPress işinizi görüyorsa ve içerisindeki eklentilerden veritabanına kadar herşeyin istediğiniz gibi şekillenme ihtimali varsa, neden aylarca veya haftalarca hamallık yapasınız ki. Şunu da unutmayalım; Perde arkasını bilmeden ve senaryonun işleyişinden habersiz iseniz sakın bulaşmayın. Bir süre sonra değişiklikler için extra kod blogları yazmanız gerekecektir. Şuana kadar gördüğüm birçok coder bu yöntemi kullanıyor ve bunlar kullanıyor diye biz de kullanmak zorunda değiliz tabiki. Eğer sağlam bir proje ortaya çıkarmayı becerdiysek ve altyapı sağlamsa kendi kodlarınızı istediğiniz şekle entegre edebilirsiniz zaten kütüphane ve belirli teknolojiler bunu yapıyor.

Aslında ucu açık bir konu ama yazı çok uzun oldu. Uykusuzluktan yazım yanlışı ve anlaşılmayan terimler kullandıysam kusura bakmayın. Feedback leriniz sayesinde daha iyi olacak. Her türlü soru ve görüşleriniz için iletişime geçmenizi tavsiye ederim. İyi çalışmalar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir