Menü

Sadece Yazmak

1 Mart 2018 - Genel

Gecenin bu saatinde(04.03) neden “Sadece yazmak” ?

Çünkü sadece yazmak istiyorum. Uzun zamandan beri neden yazmadığımı sorgularken neden şimdi kalkıp yazmayayım? derken parmaklarım Q klavyeyle buluşur. Aslında yazılması gereken o kadar çok şey varken neden paylaşmıyoruz yada paylaşmaktan çekiniyoruz? Nedenlerimi sayacak olursam; hep ertelemekten 2 ay geride kaldı ve şuanda şuanda bu faaliyetimi gerçekleştirmemiş olsaydım bu süreç çok da uzayabilirdi ama yazdım ve inanıyorum ki bunun devamı çok yakında gelecektir.

Üniversitenin 4. sınıfı 2 dönüm noktasındayız yani son çeyrek ihtimali olmasına karşın tersi durumlarda yaşanabilir. 1. Dönemde; üniversite hayatımın en çok pratik ve teoriyi bir araya getirip yazılım geliştirdiğim dönem oldu. Ödevleri bir kenara bırakarak bitirme projesi olarak 3 projede aktif rol aldım. İkisinin tamamen android tabanlı ve bir android uygulamanın web panelini yazdım. Kendimize ne kadar güveniyor olsak da bilgili olsak da hatta aklımızda evreni değiştirecek fikirler olsa da faaliyete girmeden maalesef hiçbir şey yapamaz. Herkesin bilmesi gerekir ki başlanılan projelerden başarısızlıklar da olabilir ama emin olun ki zamanda çok ders çıkardığımızı anlarız. Yapabiliyor veya yapamıyor olsak da istediğimiz şeyleri yapalım. Hiç durmadan….Daha bir-iki yıl önce profesyonellerin kod yazarken duyduğum hayranlık ve bi o kadar da yapamamazlık korkusu, sadece zamanla bizleri profesyonellerden biri yapabilir. Sadece inanmak ve biran önce başlamak gerekiyor. Aslında dersleri pek sevmeyen ve not takıntısı olan bir öğrenci değilim ama birinci dönemde sadece herkesin kaldığı  “Difarensiyel Denklemler” dersi oldu. Bununla gururlansam da sadece okuduğum fakültede daha fazla kalmak istemediğim için başardım.

İnsanlar inanmak istemese de aslında hayattaki gelişmeler kontrolümüz dahilinde bize yol çizmiş olur. Bizim sadece nasıl bir hayat nasıl bir gelecek istediğimizle ilgilidir. Basit bir örnek olarak bir kızın ileride zengin koca gibi bir düşünceye varırsa geleceğinde ne kadar kariyer sahibi olabilir ? Aslında olamaz ! ki ben bunun beceriksiz olduğunu ima etmeye çalışmıyorum. İnatçı olmasa bile kafasında böyle bir şey geçtiğinde aslında ilk hedefi olmasa da bir B planında yer alır. Sadece zihninizde hayatınızı şekillendirmeye çalışın beceremiyor bile olsanız denemekten asla vazgeçmeyin. Çünkü insanlar başka insanlar tarafında kontrol edilmeyi hak etmiyor. Hiç kimsenin sizin üzerinizde düzen kurmasına izin vermeyin beli bir yaştan sonra tabiki. Aileniz de olabilir ve yanlış anlaşılmasın dik kafalı olmanız gerektiği anlamına da gelmiyor söylediklerim çünkü sevdiklerinizi üzmek istemiyorsanız hiç bir sorunun olmadığını fark edeceksiniz.

Yine kendimden bir parça katarak sonlandırmak istiyorum.

Okulun bu dönemi gereğinden fazla sıkıcı gelmeye başladı daha çoğu derslerine girip görmeden… Hal böyle olunca psikolojikmen pes etmem ki gerekiyor elbette hayır, Ailemin mutlu olacağı ve onlara yakışabilecek bir son yaşatmayı düşünüyorum

Şuanda meşgul olduğum farklı projeyle uğraşmaktayım ve bu beni çok mutlu ediyor çünkü sadece istediklerimi yaşıyorum. Yanımda olunca kendimi mutlu hissettiğim ve ve yanımda olunca proje ilerlemesinin çok iyi olduğunu fark ettiğim insan. Ekip olmak çok önemli ve 1. sınıftan beri buna ihtiyaç duymuşumdur, Ekibimde ilk olması gereken biriyle çalışıyorum ki bu sizin hemen çok iyi bir yazılımcı olduğu için veya projenin tamamını yapıldığı için anlaşılmasın, böyle bir şey yok zaten 🙂 Yaptığı tek şey bir ekibin en önemli anahtar kilidini oluşturmak gibi, Olmasa veya fikir danışmasa.. Hiç de istediğim bir sonuç yazamayacağım. Sonuç olarak yaşamak istediklerinizi iyi ölçüp biçip hemen yola koyulun. Yanlış tercihleriniz olasa da yine bir çözümü vardır çünkü imkansız denen şey yok. Zaman kaybı olasa da imkanınız olduğunca 1 saniye bile hayatınızdan çalınmasına izin vermeyin.

En yakında görüşmek üzere….. Bugsuz ve happy day dileğiyle 🙂

Sadece Yazmak” üzerine bir düşünce

serkan aydın

birileri piramitleri yapmamıza inanmalı.yapamasak bile o hissi içimizde beslemeliyiz….

Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir