Menü

Doğru Zaman ve Doğru Yer

23 Nisan 2018 - Genel

Merhabalar, yaklaşık bir haftadır kafamda komplike bir şekilde dolanan konuyu basitleştirip doğru zaman ve doğru yer başlıklı yazımda anlatmaya çalışacağım.

Doğru kelimesi kimine göre değişken olarak algılansa da aslında öyle değildir çünkü bir şey veya olay ya doğrudur yada yanlıştır.(true/false). Bilgisayardaki 0 veya 1 gibi. Vardır veya yoktur. Bu kadar basit. Kimse kendi kendine günah çıkarıp bana göre doğru demesin. Neden mi bu kelimelere değindim? Çünkü herkes kendine göre doğru ama yanlış yolda istikrarlı bir şekilde devam etmekten şikayetçi değil.

Bizler kendimize göre zamanı ve yeri ekleyerek özelleştirebiliriz işte o zaman bizi biz yapan kararlarımız meydana çıkar. Bu kararlar da öyle doğru olmalıdır ki sadece bizi tatmin etmektense gerçekten başarmak istediklerimize yol açmalıdır. Bazen öyle kararlar alırız ki hiçbir şey düşünmeden sadece o anın keyfini çıkarmaya çalışmak kaçınılmaz tercihlerimizden oluyor. Kesinlikle anın tadını çıkarmayın demek istemiyorum bunu yapmalı insan ama kendisine gerçekten bu benim için doğru yer ve zaman mı diye sorduktan sonra. Yoksa yanlış tercihler gelecekte olumsuz etkiler bıraktığını biliyoruz buna katlanabiliyorsak ve bunu istiyorsak sorun pek yok ama düzeltilmesini istediğimizde çok yıpranabiliyoruz.

Kendini dünyaya duyuran Bil Gates, Sergey Brin, Mark Zuckerberg.. gibi insanlar öğrencilik zamanında insanoğlunun işini kolaylaştırmak için çalışmalar yaptı ve bununla birlikte kendiliğinden hakkedilen başarı zamanla gerçekleşmiştir. Eğer insanlar kendini sadece tatmin etmek için veya tanınmak için bir şeyler yaparsa sadece kendini kandırır.  Bizler öğrencilik zamanının gerçekten hakkını veriyor muyuz ? İçinde olduğumuz zamanda hayata nasıl bakıyoruz? Bunların cevabını bulmak zor değil ve her zaman bakmak istediğimiz gibi görürüz. Bakış açımızı ne kadar tanıyoruz?. Hayallerimiz için, gelecek için,insanoğlunun faydası için ne yapıyoruz?. Ne yaptırıyoruz? Asıl olay mutlu olmak değil mi? Bunlar çok mu zor ? Evet mutluluğu insanlar üzerinde kurgularsan zor da olabilir ki imkansız denen bir şey yoktur sadece yanlış tercih vardır. Gücümüzün farkına varıp doğru tercihlerle her olasılığa karşılık verebilecek bir cevabımız varsa her şey çok kolay aynı zamanda basitleştirilmiş olur. İçinde olduğumuz zamanın ve bulunduğumuz yerin tercihlerimiz doğrultusunda olduğunu anlayıp bundan sonra doğru olanını yakalamak sadece bizim elimizde.

Daha fazla uzatmadan son olarak hayatınızda doğru zaman ve yerde olmayan sadece aşk olması dileğiyle…

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir